środa, 27 stycznia 2016

Dziś wspomnienie bł. Jerzego Matulewicza, biskupa

1/27/2016 0 Comments

          "Bóg jest tak dobry i łaskawy, że szuka nas pierwszy".

Jerzy Matulewicz urodził się w roku 1871 w Lugine koło Mariampola, w rodzinie litewskiej. Został prezbiterem diecezji kieleckiej. Pracował w Warszawie i w Petersburgu. Odnowił Zgromadzenie Księży Marianów i założył dwa zgromadzenia żeńskie. 29 sierpnia 1909 roku, w kaplicy biskupiej w Warszawie, złożył śluby zakonne na ręce ostatniego żyjącego marianina ojca Wincentego Senkusa. Rok później ułożył nowe konstytucje dla marianów, którzy odtąd mieli być zgromadzeniem ukrytym. Wlatach 1918-1925 był biskupem wileńskim, a następnie wizytatorem apostolskim na Litwie. 
W ciągu dwóch następnych lat nieludzkimi wprost wysiłkami udało mu się zorganizować życie katolickie w tym kraju i naprawić stosunki ze Stolicą Apostolską.W trakcie prac nad zatwierdzeniem konkordatu, ojciec Jerzy umarł nagle po nieudanej operacji 27 stycznia 1927 r. Beatyfikowany został przez św. Jana Pawła II w 1987 roku podczas uroczystości z okazji 600-lecia Chrztu Litwy. Jego relikwie spoczywają w kościele w Mariampolu. Jest jednym z patronów Litwy.

poniedziałek, 25 stycznia 2016

Wyjazd na kulig

1/25/2016 0 Comments
Pokój i Dobro! Miałyśmy okazję wyjechać z siostrami profeskami i postulantkami na kulig zorganizowany z inicjatywy naszej s. Prowincjlnej Mirony. Spędziłyśmy radośnie czwartkowe popołudnie poza domem, ciesząc się przyrodą i sobą nawzajem. Zapraszamy do obejrzenia filmiku z tego wyjazdu.

Święto nawrócenia św. Pawła

1/25/2016 0 Comments
Gorliwość w strzeżeniu tradycji religijnej sprawiła, że mając około 25 lat stał się zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła. Uczestniczył jako świadek w kamienowaniu św. Szczepana. Około 35 roku z własnej woli udał się z listami polecającymi do Damaszku (Dz 9, 1n; Ga 1, 15-16), aby tam ścigać chrześcijan. W drodze zobaczył "światłość z nieba" i usłyszał głos Jezusa, pytającego: dlaczego Go prześladuje. Paweł stracił wzrok, prowadzony do Damaszku przez towarzyszy spotkał Ananiasza, który został wysłany przez Pana, aby go uzdrowić i pomóc mu przyjąć chrzest.
Św. Paweł, nazywany Apostołem Narodów, jest autorem 13 listów do gmin chrześcijańskich, włączonych do ksiąg Nowego Testamentu.
Po swoim nawróceniu udał się na misje, przebywał również kilkukrotnie  w więzieniu. Zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem w tym samym roku - 67 - co św. Piotr. W Rzymie w IV wieku szczątki Pawła Apostoła złożono w grobowcu, nad którym wybudowano bazylikę św. Pawła za Murami.

W to święto módlmy się o nawrócenie zatwardziałych grzeszników i o ludzi, którzy podążając za Jezusem będą głosić Dobrą Nowinę. Zachęcamy do obejrzenia filmiku "Bądź solą"  o owocach ewngelizacji tutaj.

środa, 20 stycznia 2016

Koronka do Miłosierdzia Bożego

1/20/2016 2 Comments

     Pokój i dobro! W Roku Świętym Miłosierdzia odmawiajmy częściej szczególną modlitwę jaką jest Koronka do Miłosierdzia Bożego.
      Koronkę podyktował Pan Jezus s. Faustynie w Wilnie 13-14 września 1935 roku jako modlitwę na przebłaganie i uśmierzenie gniewu Bożego (zob. Dz.474-476).
             "Modlitwa ta jest na uśmierzenie gniewu Mojego." (Dz. 476)     
     W modlitwie tej prosimy o miłosierdzie dla nas i całego świata. Zaimek nas oznacza modlitwę za siebie i tych, za których pragniemy lub jesteśmy zobowiązani się modlić. Natomiast cały świat, to wszyscy ludzie żyjący na ziemi i dusze w czyśćcu cierpiące. Modląc się słowami koronki za cały świat spełniamy akt miłości bliźniego, który jest nieodzownym warunkiem otrzymania łask i dostąpienia miłosierdzia.

wtorek, 19 stycznia 2016

Dziś w Kościele obchodzimy wspomnienie św. Józefa Sebastana Pelczara, biskupa

1/19/2016 0 Comments

Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie
w diecezji przemyskiej. Wychowany w atmosferze religijnej, wstąpił do Seminarium Duchownego i w roku 1864 przyjął święcenia prezbiteratu. Po studiach odbytych w Rzymie był prefektem i profesorem w Przemyskim Seminarium Duchownym, a w latach 1877-1899 profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako kapłan i profesor odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Bożego Serca i Najświętszej Maryi Panny, co wyrażał w swej pracy kaznodziejskiej
i pisarskiej. Przejęty troską o dziewczęta zagrożone moralnie, o chorych
i ubogich, założył w Krakowie w 1894 roku Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W roku 1899 został biskupem pomocniczym, a w 1900 ordynariuszem diecezji  przemyskiej. Po dwudziestu pięciu latach gorliwej posługi zmarł w opinii świętości 28 marca 1924 roku. Papież Jan Paweł II w 1991 roku zaliczył go w poczet błogosławionych, a 18 maja 2003 roku w Rzymie ogłosił go świętym Kościoła powszechnego.

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Bal karnawałowy w Orliku

1/18/2016 0 Comments

16 stycznia mogłyśmy gościć uczestników Widowiska Bożonarodzeniowego wraz z ich rodzicami na balu karnawałowym, oganizowanym przez naszą nowicjuszkę s. Honoratę. Dzieci, młodzież i rodzice przez kilka godzin uczestniczyli w tańcach przeplatanych różnymi zabawami. Nie zabrakło również konkursów z nagrodami m.in. na najlepszy strój karnawałowy, w którym udział brały nie tylko dzieci, ale także rodzice. Cały bal był prowadzony przez siostry nowicjuszki s. Janinę, s Wincentę i s. juniorystkę Michalinę. Zabawom nie było końca, gdyż zwłaszcza najmłodsze dzieci były zaopatrzone w dobre humory i duuuużą ilość sił. Dziękujemy za przemiłą atmosferę i ogrom dobrej zabawy.


                              

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

1/18/2016 0 Comments

       Pokój i Dobro! Zachęcamy do włączenia się w jakże potrzebną modlitwę kościoła. Przez cały tydzień możemy nasze modlitwy włączać i ofiarowywać w piękne dzieło jakim jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
       Św. Wincenty Pallotti († 1850) włączył do wspólnych modlitw intencje misyjne. Umiejscowił tydzień modlitw o jedność chrześcijan w oktawie Objawienia Pańskiego, czyli w dniach 6-13 stycznia. Aktualnie Tydzień Modlitw trwa od 18-25 stycznia - kończy się pamiątką nawrócenia się św. Pawła (25 stycznia). Symbol jest bardzo wymowny. Nawraca się nagle, rzucony na ziemię łaską Bożą, największy wróg chrześcijaństwa u bram miasta, w którym miał za zadanie aresztować i więzić chrześcijan.
      Hasło tegorocznego tygodnia to słowa z pierwszego listu świętego Piotra "Wezwani, aby ogłaszać wielkie dzieła Pana". Czytaj więcej: Prymas Polski o Tygodniu Modlitw.

środa, 13 stycznia 2016

Rok Święty Miłosierdzia

1/13/2016 0 Comments

Pokój i Dobro! 8 grudnia 2015 roku rozpoczął się ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Papieski gest symbolizuje otwarcie skarbca Kościoła, z którego w tym szczególnym roku Bóg chce szczodrze udzielać nam łask. Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypada w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego  II. Papież zachęca nas do przeczytania bulli napisanej specjalnie na ten szczególny rok Misericordiae vultus (Twarz miłosierdzia). W tym roku możemy polecać się szczególnie Maryi Matce Miłosierdzia.
Szczególną postacią również, pomagającą nam zgłębić temat miłosierdzia, jest św. s. Faustyna, która była sekretarką Bożego Miłosierdzia. W „Dzienniczku” święta przedstawia nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w nowych formach. Należą do nich: czczenie obrazu Chrystusa z charakterystycznymi promieniami czerwonym i bladym oraz podpisem Jezu Ufam Tobie, święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa w chwili konania Jezusa na krzyżu zwana godziną Miłosierdzia. Jezus obiecał udzielenie szczególnych łask tym, którzy będą pokładali ufność w Boże Miłosierdzie i je czcili. Co jakiś czas na blogu będą pojawiały się informacje nt. tego szczególnego roku i fragmenty z "Dzienniczka".

poniedziałek, 11 stycznia 2016

Widowisko Bożonarodzeniowe

1/11/2016 3 Comments

W odpowiedzi na  zaproszenie wczorajszego popołudnia nasza orlicka kaplica zapełniła się gośćmi. Zaraz na początku zostali oni poinformowani, że tym razem nie zobaczą tradycyjnych Jasełek. Widowisko  „Jutro już nie będzie takie samo, dzisiaj urodził się Bóg” miało na celu uświadomienie nam zebranym, że rzeczywistość  Bożego Narodzenia to nie jest żadna zamierzchła przeszłość, a nasze codzienne życie, sytuacje, wybory i decyzje. To my decydujemy na czym chcemy się skupić w tym czasie i czy naszym celem są narodziny Bożego Dzieciątka. Pozostając w klimacie Uroczystości Objawienia Pańskiego, szanowna publiczności miała możliwość przyodziać się w królewskie korony, by następnie poprzez poszczególne sceny widowiska móc świadomie przyjąć to, co w tym czasie niezmiennie pozostaje najważniejsze...

czwartek, 7 stycznia 2016

1/07/2016 0 Comments
Serdecznie zapraszamy na Widowisko Bożonarodzeniowe

„Jutro już nie będzie takie samo, 
dzisiaj narodził się Bóg”

Niedziela, 10 stycznia 2016 o godz. 15.00
 Klasztor Sióstr Franciszkanek w Orliku
Rysunek Kamilki uczestniczki widowiska.

środa, 6 stycznia 2016

Dziś obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego

1/06/2016 0 Comments
Objawienie Pańskie, Epifania - chrześcijańskie święto mające uczcić objawienie się Boga człowiekowi (teofania), obecność Boga w życiu człowieka i uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Boga.

Potocznie ten dzień nazywany jest świętem Trzech Króli.
Według chrześcijan Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę - jest pokłonem zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych w ogóle - stąd późniejsze przedstawienie Mędrców, jako trzech osób, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara, przed Bogiem wcielonym.

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi - po łacinie.

wtorek, 5 stycznia 2016

poniedziałek, 4 stycznia 2016

Koncert kolęd w Orliku

1/04/2016 0 Comments
Wczoraj (03.01) w naszej kaplicy odbył się koncert kolęd z udziełem najmłodszych sióstr i naszej orlickiej scholi dziecięcej. Obok tradycyjnych polskich kolęd, pojawiły się również kolędy w języku łacińskim. Utwory muzyczne przeplatane były słowem lektorskim, słowami z Pisma Świętego i wierszem Romana Brandstaettera pt."Przypowieść o Narodzeniu Pańskim". Tradycyjne polskie kolędy śpiewane były oczywiście przez wszystkich widzów zgromadzonych w kaplicy, a na zakończenie koncertu było wspólne "rodzinne" kolędowanie i trwanie w tajemnicy Narodzenia Maleńkiej Miłości.
                                                                                                                                                   

Spotkanie nowicjuszek z Siostrą Przełożoną Generalną

1/04/2016 0 Comments
Podczas trzymiesięcznej wizytacji generalnej w Polsce, Siostra Przełożona Generalna Deborah Lockwood, jeden dzień przenaczyła na spotkanie z nami - nowicjuszkami. 19 grudnia miałyśmy okazję poznać bardziej życie naszych sióstr ze wspólnot innych państw i kontynentów, głównie dzięki prezentacji ze zdjęciami przygotowanej na tę okazję i opowiadaniom siostry. Wspólnie rownież pochyliłyśmy się nad tematem naszej ostatniej kapituły i zastanawiałyśmy się co to oznacza być mistykiem i prorokiem w naszym życiu. Pokrzepione wieloma słowami naszego założyciela św. Franciszka, które towarzyszyły nam przez całe spotkanie, zostałyśmy na koniec spotkania namaszczone krzyżmem i przyjęłyśmy franciszkańskie błogosławieństwo ze znakiem TAU od Siostry Generalnej.